Zararlı İlişkilerden Kurtulmak

Bazı ilişkiler özellikle tehlikelidir. Başka bir insanla başarılı bir bağ kurmak için gerekli özellikleri göz önünde bulundurmadan – kesintisiz destek, karşılıklı güven ve sevgi dolu cesaretlendirme gibi önemli özellikler – çoğu zaman rahatsız ilişkiler kurarız. Bir ilişki yalnızca yakınlıktan ya da tek başına kimyadan doğduğunda, başarısızlığa uğrar. Anlamlı bir bağlantı kurmak için bir kişinin fiziksel varlığından daha fazlasına ihtiyacımız var, fakat rutin olarak insanları etrafımızda tutarız çünkü alışılmış olan budur.

Bir meslektaş, okul arkadaşı ya da her zaman orada olan biriyle bağlantı kurmak, hayatlarımıza gerçek bir değer katmasalar bile kolaydır. Bu ilişkilerin içinde kalmak daha da kolaydır: eski ilişkiler rahattır ve yeni ilişkilere başlamak zordur. Yeni ilişkiler emek sarf etmeyi gerektirir, pek çok değerli şeyin gerektirdiği gibi.

Hepimiz hayatımızda olmayı hak etmeyen birilerine bağlanmışızdır ve hala çoğumuzun hayatında sürekli yaşam enerjimizi çalan birileri vardır. Bize değer vermeyen biri. Destekleyici olmayan biri. Sürekli geri vermeden alan bir kişi. Çok az katkıda bulunan ve büyümemizi engelleyen biri. Sürekli kurbanı oynayan biri. Bunu yaparken de sizi kurban haline getiren biri. Bu insanlar tehlikelidir. Bizi tatmin olmuş ve tamamlanmış hissetmekten alıkoyarlar. Bizi ihtiyaçları ve hedefleri olan bir yaşamdan uzak tutarlar. Zamanla bu olumsuz ilişkiler kimliğimizin bir parçası haline gelir; bizi tanımlamaya başlar ve kendi benliğimizden uzaklaşmamıza sebep olurlar.

Zararlı İlişkilerden Kurtulmak

Neyse ki, böyle olması gerekmiyor. Kendimizi bu olumsuz ilişkilerden kurtarmak için yapabileceğimiz birkaç şey var.

Öncelikle bu ilişkiyi tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Bu ilk tercih etmemiz gereken çözümdür. Fakat her zaman mümkün olmayabilir ya da harcadığınız zamana değmeyebilir. İnsanlar zamanla değişir, ilişkiler de. İlişkinizin işleyiş şeklini -evlilik, arkadaşlık ya da aile ilişkileri- ilişkiyi tamamen kesmeden değiştirebilirsiniz.

Hayatınızda sorun yarattığını düşündüğünüz kişiyle oturun ve ilişkinizin daha sağlıklı bir hale gelmesi için nelerin değişmesi gerektiğini onlara açıklayın. Onlara daha destekleyici olmaları gerektiğini, büyümenize ve gelişmenize yardımcı olmalarına ihtiyacınız olduğunu, sizin için ne kadar önemli olduklarını ve şu an içinde bulunduğunuz durumda ilişkinizin sizi nasıl ve neden mutlu etmediğini açıklayın. Onların kişiliğini değiştirmeye çalışmadığınızı, sadece ilişkinizin işleyiş şeklini değiştirmek istediğinizi açıklayın. Son olarak, onlara ilişkiniz hakkında neleri değiştirmek istediklerini sorun. Nasıl onlara daha faydalı olabileceğinizi sorun. Dikkatlice dinleyin ve buna göre hareket etmeye çalışın.

İlişkinizi değiştiremezseniz, sonlandırın. Bunun zor olduğunu biliyorum ancak gerekli olduğunu da anlamanızı istiyorum. Tüm ilişkilerini bu süzgeçten geçirebilirsiniz: aileniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz, iş arkadaşlarınız, tanıdıklarınız. Bir ilişki hayatınıza sadece zarar veriyorsa onlara şunu söylemekten çekinmeyin: “Bu ilişki artık benim için doğru değil, o yüzden bu yönde ilerlemeliyim.”

İleriye gitmeyi kendine borçlusunuz. İlişkilerinizde mutlu olmak için seçimler yapmayı ve sorumluluk almayı kendinize borçlusunuz. Kontrolün sizde olduğunu unutmayın. İleriye gitmek bazen yeni, güçlendirici ilişkiler geliştirmenin tek yoludur. Yeni, daha taze, daha güçlü, daha destekleyici ilişkiler kurabilirsiniz. Eğlenmenize, mutlu olmanıza ve karşılıklı gelişmenize olanak sağlayan önemli ilişkiler. Bunlar hepimizin ihtiyaç duyduğu ilişkilerdir.

Sizin de kendi üzerinize düşeni yapmanız önemlidir. Siz de ilişkiye değer katmalısınız. Hediyeler satın alarak ya da sevginizi metalaştırarak değil, her gün tutarlı hareketle ilişkinize ne kadar önem verdiğinizi, sürekli olarak diğer kişinin gelişmesine yardımcı olmak için kendi yöntemlerinizle çabalayarak gösterin.

Her iki insan da ilişkiyi büyütmek ve geliştirmek için kendi rolünü yerine getirmelidir, ancak o zaman ikiniz de kurduğunuz ilişkiden memnun kalırsınız.

Bu yazının orijinali Joshua Fields Millburn tarafından yazılmış ve TheMinimalists.com adresinde yayınlanmıştır. Türkçe’ye çevirisi Necmiye Beste Özen Çetin tarafından Sadecilik.com için yapılmıştır.

The Minimalists’e ait diğer çevirileri okumak için the minimalists etiketine ya da tüm çeviri kaynakları incelemek için Çeviri kategorisine göz atabilirsiniz.

Kaynak: theminimalists.com/relationships

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir