“Elon Musk Etkisi” ile 3 Adımda Üretkenliğinizi Arttırın

Elon Musk’ı ödeme sistemleri girişimi Paypal, elektrikli araba girişimi Tesla, uzay teknolojileri girişimi SpaceX ya da başka sayısız girişimi aracılığıyla tanıyor olabilirsiniz. Henüz 49 yaşında, multi-milyar dolarlık girişimlerin sahibi olan Musk 102 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 4. kişisi olarak biliniyor. 40 milyona yakın Twitter takipçisi olan Musk her yaptığı işle ve her açıklamasıyla “trending topic” oluyor.

Onu sevseniz de ondan nefret etseniz de, Musk’ın oldukça üretken bir adam olduğunu inkar etmek oldukça zor.

Peki Elon Musk bu kadar farklı sektörde, bu kadar çok girişimi nasıl yönetiyor? Elon Musk’ın işleri halletme yeteneğini yönlendiren alışkanlıklar, uygulamalar ve zihniyetler nelerdir? Ya da başka bir deyişle – kendi üretkenlik seviyemizi iyileştirmek için Musk’ın çalışma ve düşünme biçiminin hangi yönlerini uyarlayabiliriz?

Elon Musk Etkisi

Bir insanın uzaya roket fırlatmak, Los Angeles’ın altında tüneller inşa etmek ve dünyanın en tanınmış otomobil markalarından birini yaratmak için nasıl yeterli zamanı olur? Tabii ki zamanını çok iyi yöneterek. Bu yazımızda “Elon Musk Etkisi” olarak da bilinen Musk’ın üretkenlik ve başarıya dair sırlarını paylaşacağız. Elon Musk kadar çok işi sınırlı zamanda nasıl halledebilirim sorusunu cevaplamak için kendimizi onun yerine koymaya çalışacağız.

1 – İddialı Hedefler Yaratın

Konfor alanınızın dışına çıkmazsanız, neyi başarabileceğinizi asla bilemezsiniz. Dolayısıyla, üretkenliğinizi artırmak istiyorsanız, mümkün olduğunu düşündüğünüz şeylerin sınırlarını genişletmeniz gerekir. Elon Musk bu konuda şöyle söylüyor:

“İlk adım, bir şeyin mümkün olduğunu ortaya koymaktır. Bunu başarırsanız gerisi olasılıklardan ibarettir.”

Elon Musk gibi olmak ve çoğu insanın hiç yapmadığı bir şeyi başarmak istiyorsanız, çoğunluktan farklı bir şekilde düşünmeniz gerekir.
Başka bir deyişle, üretken insanların alışkanlıklarını belirlemeniz ve bunları kendi hayatınızda uygulamanız gerekir. Örneğin:

  • Bir görev normalde bir saat sürüyorsa, otuz dakika içinde tamamlamaya çalışın. Bu zaman diliminde bitiremeyebilirsiniz, ancak insani açıdan mümkün olduğunca verimli olmak için bir çalışma etiği geliştireceksiniz.
  • Belirli bir satış hedefiniz olduğunda, onu ikiye katlamaya çalışın. Yine, muhtemelen başaramayacaksınız. Ancak, asıl hedefinize çok daha hızlı ulaşmanın yollarını hızlı bir şekilde bulacaksınız.
  • Toplantıları daha verimli hale getirmek istiyorsanız uzunluklarını yarıya indirin. İnsanların gerçekte başka şeylerle ilgilenirken toplantılarda ne kadar zaman harcadıklarına şaşıracaksınız.

İşinizin her alanında iddialı hedefler belirlediğinizde, her zamankinden çok daha üretken olacaksınız. Üretkenlik seviyenizin bir gecede sıfırdan yüze çıkmayacağını hatırlamanız gerekir. Ancak, daha üretken olma yolunda günlük adımlar attığınızda, yakaladığınız %1’lik iyileştirmeler zamanla tamamen farklı bir yaşam yaratacaktır.

İlgili okuma: %1 Daha İyi Olmak Sizi Nereye Götürür?

2 – Zamanınızı Planlayın

Zamanınızı nasıl kontrol edeceğinizi bilmiyorsanız, zamanın sizi kontrol ettiğinin farkına varmalısınız. Her günü spontanite duygusuyla yaşamak yerine, görevlerinizi planlamak, tüm çalışmalarınızı zamanında tamamlayabilmenizi sağlamanın harika bir yoludur.

Çalışmak için bir nedeniniz varsa, yapmanız gereken her şeyi başarmak için gereken enerjiyi bulmanın çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Motivasyonun tanımı gereği (İngilizce: motivation) bir güdüye, bir amaca (İngilizce: motive) hizmet etmek zorunda olduğunu görebilirsiniz.

Elon Musk, beş dakikalık “zaman blokları” oluşturarak gününü planlıyor. Sizin bu derece detaylı olarak zamanınızı planlamanıza gerek yok. En azından başlangıç olarak. Gününüzü 60 dakikalık, 90 dakikalık çalışma bloklarına bölün ve kendinize kesintisiz olarak çalışabileceğiniz zamanlar yaratın. Bu süre boyunca çalışacağınız ortamı önceden ayarlayın. Dikkatinizi dağıtacak mobil cihazlar, televizyon gibi dış etkenlerden kendinizi soyutlayın. Çalışacağınız süre içerisinde bitirmeyi planladığınız işlere başlamadan önce karar verin. Bu blokların her birinde ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız, kesinlikle genel üretkenlik düzeyinizin arttığını göreceksiniz.

Stephen Pressfield Yaratma Savaşı adlı kitabında şöyle diyor:

“Sanatla ilgili en önemli şey çalışmaktır. Her gün oturup denemekten başka hiçbir şeyin önemi yoktur.”

3 – Her Gün Duş Alın

Evet doğru okudunuz. Musk’ın 2015’te Reddit’te yaptığı soru cevap etkinliğinde en beğenilen sorulardan biri şuydu.

“Hangi günlük alışkanlığın hayatınız üzerinde en büyük olumlu etkiye sahip olduğuna inanıyorsunuz?”

Elon Musk’ın verdiği cevapsa sadece şu oldu: Duş almak

Soru cevap etkinliğinin gerçekleştiği yerin Reddit olduğunu da göz önünde bulundurursanız Musk’ın bu soruyu soran kişiyi trollediğini düşünebilirsiniz. Belki de haklısınızdır. Ya da bu cevap üzerine biraz daha düşünmeyi seçebilirsiniz.

Kişisel görünüşünüzü ciddiye aldığınızda, işinizi daha ciddiye alırsınız. Eğer uyanır uyanmaz kendinize bir hedef koyar, hemen duş alır ve güzel kıyafetlerinizi giyerseniz, o zaman gerçekten verimli bir gün geçirme olasılığınız artar. Bu, birçok girişimcinin kendileri için çalışmaya başladıklarında ya da birçok öğrencinin üniversiteye gittiklerinde keşfettikleri bir şeydir.

Hayatınızda ne kadar az dış etkene sahip olursanız işleri halletmek için kendi iradenize ve öz disiplininize o kadar çok güvenmeniz gerekir. Ve bu iki özellik şaşırtıcı bir şekilde görünüşünüzden, hijyeninizden ve hatta kişisel alanınızın temizliğinden ve organizasyonundan etkilenir. Musk’ın da aynı düşüncede olduğunu ve bu sebeple bu cevabı verdiğini düşünmek hiç de mantıksız değil.

Dolayısıyla, işinizde daha üretken olmak istiyorsanız, bu küçük alışkanlıkları hayatınıza dahil etmeyi deneyin:

  • Her gün duş alın ya da en azından kendinizi iyi hissetmenize yetecek sıklıkta.
  • İyi giyinin. Her gün takım elbise ya da gömlek giymek zorunda değilsiniz ancak kendinizi güvende hissettirecek kıyafetler giymeye zaman ayırmalı ve özen göstermelisiniz. Kıyafetiniz “Dersten 5 dakika önce uyandım ve elime geçen ilk şey buydu” mesajını vermemeli.
  • Çalışma alanınızı, odanızı ve dairenizi / evinizi temiz tutun.
  • Ya da Amiral William McRaven’ın meşhur mezuniyet konuşmasında bahsettiği gibi güne yatağınızı yaparak başlayın.

“Her sabah yatağınızı yaparsanız günün ilk görevini başarıyla tamamlamış olursunuz. Bu size küçük bir gurur duygusu verecek ve sizi başka bir görevi daha tamamlamaya teşvik edecektir.”

Elon Musk bir keresinde “Sıradan insanların olağanüstü olmayı seçmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum.” demişti. Olağanüstü olabilirsiniz. Düşündüğünüzden çok daha fazlasını başarabilirsiniz. İş ahlakınızı, üretkenliğinizi ve arzu ettiğiniz geleceği yaratmak için hayati önem taşıyan diğer birçok şeyi büyük ölçüde geliştirebilirsiniz.

Bunu yapmanın bir yolu kendinize yakın hissettiğiniz ve başarmak istediklerinizi hali hazırda yapmakta olan insanları takip etmek ve onların çalışma yöntemlerini incelemektir. Dene yanılma yapın, kendiniz için işleyen sistemleri bulun. Size ilham veren kişileri takip edin. Bu Elon Musk ya da bir başkası olabilir. Bu insanların pek çoğunda ortak noktalar bulacaksınız fakat hepsinde göreceğiniz şey şu olacaktır: Kendinizin daha iyi bir versiyonu olmak için çaba göstermek.

Sizin kişisel olarak takip ettiğiniz girişimciler, yazarlar, içerik üreticileri var mı? Hangi alışkanlıklarını kendi hayatınıza uygulanabilir olarak görüyorsunuz?

İncelememizi istediğiniz başkaları da varsa bunu yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

The ‘Elon Musk Effect’: Secrets To His Success

How Elon Musk Gets So Much Done: 5 Productivity Lessons

To Become Extremely Productive, Practice “The Elon Musk Effect”

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir