Denemeyi Bırak

İşte oradasın, ayaklarının altındaki tozlu beton zemin üzerinde duran tek bir ahşap sandalye dışında boş, şehrin kenarında bir yerde, terk edilmiş bir binada, geniş bir deponun ortasında duruyorsun. Etrafa bakınıyorsun. Sadece sen, sandalye ve farklı on yıllardan kalan dağılmış enkaz parçaları ve kentin sessiz sesleri.

Görevin: sandalyeyi almayı denemek

Fakat bu eşsiz bir problem ortaya çıkarıyor, değil mi? Görüyorsun, onu almayı deneyemezsin, ya alırsın, ya alamazsın, yapabilirsin ya da yapamazsın, başarabilirsin ya da başaramazsın fakat deneyemezsin.

Yani, denemek yerine, sandalyeyi kaldır ve muzafferane bir şekilde gülümse. Başardın. Denemedin, sadece yaptın. Hedefine ulaşmayı denemedin, harekete geçtin ve başardın.

Geçmişte başarısız oldun, bir şeyler yapmak için yola çıktın ve yapmadın.

“Fakat denedim, gerçekten denedim.” diyorsun.

Ve işte asıl sorun burada. Sorun, ”denemek”.

Denemeyi bırak; yapmaya başla

Daha sade, daha anlamlı bir hayat yaşamaya mı çalışıyorsun? Denemeyi bırak, onu yaşamaya başla.

Hayatındaki dağınıklığı toparlamaya mı çalışıyorsun? Denemeyi bırak, kurtul onlardan.

Karlı bir iş kurmaya mı çalışıyorsun veya bir kitap yazmaya veya kilo vermeye veya daha pozitif birisi olmaya veya daha sık seyahat etmeye veya daha fazla bağış yapmaya? Denemeyi bırak, aksiyon almaya başla.

Denemek Yok
Yap ya da yapma, denemek yok. – Master Yoda

Başka neler deniyorsun? Ne istiyorsun?

Kendine bir iyilik yap, bir hafta boyunca “denemek” kelimesini kullanmamayı “dene”.

Ya da daha iyisi, kelimeyi kullanmamak için bilinçli bir çaba göster, ağzından kaçırdığında kendini yakalayarak, farkı farket.

Editörün Notu: Denemek yerine çalışmak kelimesini de koyabilirsiniz, hangisini daha sık kullanıyorsanız. 😉

Bu yazının orijinali Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus tarafından yazılmış ve TheMinimalists.com adresinde yayınlanmıştır. Türkçe’ye çevirisi Serdar Korkmaz tarafından Sadecilik.com için yapılmıştır.

The Minimalists’e ait diğer çevirileri okumak için the minimalists etiketine ya da tüm çeviri kaynakları incelemek için Çeviri kategorisine göz atabilirsiniz.

Kaynak: theminimalists.com/try

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir