Kapsül Gardırop Kullanan Ünlüler

Kapsül gardırop akımının yayılmasında bu akımı takip eden ünlülerin payı büyük. Bu yazımızda kapsül gardırop kullanan ünlüler ve kıyafet seçimlerine dair kapsamlı bir liste oluşturduk.

Kapsül gardırop kullanan ünlülerin kıyafet seçimleri ve neden kapsül gardırobu tercih ettiklerini araştırırken pek çok ilginç detaya rastladım. Bakalım siz bu 10 ünlü ismin özel hayatı hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz.

1 – Steve Jobs

Steve Jobs siyah boğazlı kazağı, kot pantolonu ve spor ayakkabılarıyla kapsül gardırop akımını takip eden ünlülerin başında geliyor. Jobs neden aynı kıyafetleri giydiğiyle ilgili hikayeyi şöyle anlatıyor. 1980’lerin başında Japonya gezisi sırasında Sony’nin kurucu ortağı Akio Morita’ya neden fabrikada çalışan herkesin aynı üniformayı giydiğini soruyor. Morita savaştan sonra ülkenin fakirlik ve kıtlıkla savaştığı dönemde işçilerine her gün giyebilecekleri kıyafetler verdiklerini anlatıyor. Yıllar içinde bu kıyafetler bir gelenek haline geliyor. Morita çalışanların şirketle arasındaki bağı kuvvetlendirdiğini düşündüğü için bu geleneği devam ettirme kararı alıyor. Jobs gezisinden döndükten sonra Apple ve çalışanları arasında da bu tip bir bağ kurmak istediğine karar verdiğini söylüyor.

Steve Jobs Kapsül Gardırop

Japonya dönüşünde Sony’nin de üniformalarını tasarlayan Issey Miyake’ye ulaşıyor ve Apple çalışanları için bir yelek tasarlamasını söylüyor. Jobs Miyake’nin örnekleriyle sahneye çıkıp şirket çalışanlarına bu kıyafetleri sunduğunda herkesin bu fikirden nefret ettiğini hatta sahnede sesli bir şekilde bunu dile getirdiklerini de söylüyor. 🙂 Jobs’ın üniforma fikri her ne kadar çalışanlar için işe yaramamış olsa da daha sonra bu fikri kendine adapte edebileceğini düşünüyor. Yıllar içinde arkadaşlığı devam ederken Miyake’yi arayıp ona beğendiği siyah kazak modelini gönderiyor ve bunlardan üretmesini rica ediyor. Miyake bu kazaklardan yüz tanesini Jobs için üretiyor. Hatta bu hikayeyi anlattığı gazeteciye kıyafet dolabını gösteren Jobs “Tek kıyafetim bu, ömrümün sonuna yetecek kadar var.” diyor.

Zen felsefesine ve tasarıma olan düşkünlüğüyle bilinen Steve Jobs’ın bu kararını anlamak güç değil. Ölümünden sonra bile hatırlanan imajının büyük bir parçası olduğu düşünüldüğünde Jobs’ın bu seçiminde başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Dipnot: Steve Jobs’ın buton ve düğmelerle arasının iyi olmadığı (bazıları bunun bir fobi boyutunda olduğunu iddia ediyor) biliniyor. Boğazlı kazak seçiminin de arkasında bu neden gösteriliyor. Hatta Apple’ın ilk butonsuz mouse ve tuşsuz akıllı telefon tasarımlarının da bu korkudan payını aldığı söyleniyor.

2 – Barack Obama

Amerika Birleşik Devletleri’nin iki dönem boyunca başkanlığını yapan Barack Obama da şık tarzı ve kıyafet seçimleriyle pek çok defa gündeme geldi. Obama’nın gardırobu gri ve mavi takım elbiseden oluşuyor. Obama’ya kıyafet seçimleri sorulduğunda şu cevabı veriyor: “Beni sadece gri ve mavi takım elbise giyerken görebilirsiniz. Yaptığım seçimlerin sayısını azaltmaya çalışıyorum. Ne giyeceğim veya ne yiyeceğim hakkında düşünmek istemiyorum çünkü gün içinde çok daha önemli kararlar vermem gerekiyor.”

Obama’nın kaçınmaya çalıştığı karar yorgunluğunun nasıl işlediğine dair araştırma yazımızı “Karar Yorgunluğu Nedir?” adresinden okuyabilirsiniz.

Barack Obama Kapsül Gardrop

Geçtiğimiz yaz çıkan bir habere göre de Obama görevi bıraktıktan sonra katıldığı bir etkinlikte eşi Michelle, Barack Obama’nın 8 yıl boyunca aynı smokini ve ayakkabıları kullandığını ve kimsenin bunu farketmediğini esprili bir dille anlatıyor ve şöyle diyor.

“Aslında bu hiç adil değil, hangi etkinliğe gidersek gidelim aynı smokini giyiyordu. Gazeteciler giydiğim her elbisenin, her takının ve ayakkabının fotoğrafını çekip hesabını tutarken onun aynı smokini ve aynı ayakkabıları giymesi kimseyi ilgilendirmiyordu. Ve bununla gurur duyuyordu. Çoğu zaman 10 dakika içinde ben hazırım diyerek benimle dalga geçiyordu.”

3- Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de Obama gibi karar yorgunluğundan kaçınmak için kapsül gardırobu tercih edenlerden. 2 yıl önce Facebook profilinde paylaştığı fotoğrafta Zuckerberg’in gardırobunun büyük bir kısmını aynı gri tshirt ve kapşonlunun oluşturduğunu görüyoruz. 2014’te katıldığı bir etkinlikteki soru cevap kısmında Zuckerberg kıyafetleri ile ilgili şu açıklamayı yapıyor.

Mark Zuckerberg Gri Tshirt

“Hayatımı gerçekten sadeleştirmek istiyorum. İçinde bulunduğumuz topluluğa hizmet etmek dışında kalan konularda olabildiğinde az karar almaya çalışıyorum. Her sabah uyanıp bir milyardan fazla insana hizmet veren bir toplulukta çalışıyorum. Eğer enerjimi ve zamanımı günlük yaşantımdaki saçma ve boş detaylara harcarsam işimi yeterince iyi yapamadığımı hissediyorum.”

4- Bill Gates

Microsoft’un kurucusu Bill Gates yıllardır değişmeyen kıyafetleriyle biliniyor hatta çoğu zaman bu seçimleriyle eleştiriliyor. Dünyanın en zengin iş adamlarından birinin neden emekli tarih öğretmeni gibi giyindiğini konu alan ya da bir sonraki süveterinin ne renkte olacağı üzerine iddiaya girilen haberleri her yerde görebilirsiniz. Gates’in vazgeçemediği tarz gömleğinin üzerine giydiği süveterler. 1977’de Gates’in trafik kurallarına uymadığı için tutuklandığında çekilen fotoğrafından itibaren aynı tarzı devam ettirdiğini görebilirsiniz.

Araştırmacılar Bill Gates ve Steve Jobs’ın informal giyim tarzının bugün Silikon Vadisi ve tüm dünyadaki teknoloji girişimcilerinin resmi kıyafetler giyme zorunluluğu olmadan çalışabilme rahatlığında büyük payı olduğuna inanıyor.

5- Albert Einstein

Hayatı boyunca aynı gri takım elbiseyi giydiği iddia edilen Einstein hakkında bilinenlerin tam anlamıyla doğru olmadığı yakın zamanda yayınlanan araştırmalar tarafından doğrulandı. İddia edildiği gibi sürekli aynı kıyafetleri giymiyordu fakat Einstein’ın kıyafet seçmeyi sevmediği ve sürekli rahat kıyafetleri tercih ettiği biliniyor. Karısı Elsa çoğu zaman Einstein’ın gardırobunu düzenliyor ve ona çeki düzen veriyordu. Karısı vefat ettikten sonra Einstein daha sade ve rahat kıyafetlere geçiş yaparak takım elbise giymeyi bıraktı. Çoğu zaman çorapsız dolaştığı için ayakkabılardan da daha rahat ettiği sandaletlere geçiş yaptı.

6- Dean Kamen

Segway’in yaratıcısı ve girişimci Dean Kamen 30 yıldan uzun süredir jean gömlek ve pantolon giymesiyle tanınıyor. Kamen yılda bir kez asistanını alışverişe göndererek bir düzine jean takım satın aldığını ve yıl boyunca bunları giydiğini söylüyor. Başka kıyafeti olup olmadığı sorulan Kamen “Çalışırken bu pratik iş kıyafetlerini giymeyi seviyorum. Uyanık olduğum her an çalıştığım için de başka kıyafete ihtiyaç duymuyorum.” diyor.

Dress Like Dean Kamen Segway

Bir şaka olarak başlayan ve geleneğe dönüşen #DressLikeDeanKamen (#DeanKamenGibiGiyin) hareketi ise yıllardır devam ediyor. Kamen’in çalışanları tarafından başlatılan bu etikette herkes jeanlerini giyip çektiği fotoğraflarını paylaşıyor. Dean Kamen gibi giyinme günü her yıl 5 Nisan’da Kamen’in doğumgününde tekrarlanıyor. Fotoğrafta Kamen ve çalışma arkadaşlarını #DressLikeDeanKamen gününde görüyorsunuz.

7- Christopher Nolan

Interstellar, Memento, Inception, The Prestige ve Batman serisinin yönetmenliğini yapan Christopher Nolan aynı oyuncularla birlikte çalışmayı sevdiği gibi aynı kıyafetleri giymeyi de seviyor. Ünlü yönetmenin favorisi mavi gömlek ve siyah blazer ceket. Çoğu zaman bu ikiliyi rahat bir pantolon ve bir yelekle tamamlıyor.

Nolan tarzıyla ilgili sorular yöneltildiğinde “Uzun zaman önce her sabah uyanıp ne giyeceğime karar vermenin boşa enerji kaybı olduğunu farkettim ve bunu yapmayı bıraktım.” diyor.

Christopher Nolan Kapsül Koleksiyon

8- Angelina Jolie

Birden çok röportajında anlattığına göre Angelina Jolie kırmızı halıda yürürken giydiği pahalı kıyafetlerin aksine günlük yaşamında, evde ve seyahat ederken sürekli aynı şeyleri giyiyor. Genellikle siyah giyen Jolie bunun dışında gri ve beyaz tshirtlerden oluşan küçük bir gardırobu olduğunu söylüyor. Brad ve çocukların sürekli aynı kıyafetleri giymesiyle dalga geçtiğini söyleyen Jolie “Çoğu zaman evden çıkarken bu kıyafetlerimi değiştirmiyorum, eğer bir toplantıya gideceksem altına bir topuklu giyip yola çıkıyorum.” diyor.

Angelina Jolie Kapsül Gardrop

9- Drew Barrymore

Drew Barrymore Refinery29 için yazdığı yazısına “Bir erkeği erkek yapan kıyafetleridir deyimini kadınlara uyarlamamız gerekseydi kadını çıldırtan kıyafetleridir dememiz gerekirdi.” diye başlıyor. Barrymore yazısında nasıl bir kıyafet diyetine gittiğinden ve 40’lı yaşlara yaklaşırken artık gardırobunun yarattığı stresten nefret ettiğinden bahsediyor. Gardırobunu temizlemeyi ve alışveriş alışkanlıklarını düzenlemeyi başaran Barrymore deneyimlerini şöyle özetliyor: “Kendiniz için işe yarayan ve sizi mutlu eden ne varsa bunu yapmalısınız. Gardırobunuz gibi zihninizde de daha iyi ve daha büyük şeyler için yer açın.”

10- George Carlin

Ünlü komedyen yıllar boyu tek renk kıyafetlerle sahneye çıktı, son dönemlerde ise sadece siyah tshirt giymeye karar verdi. Carlin’e neden hep siyah tshirt giydiği sorulduğunda şöyle cevap veriyordu: “Üzerinde yazı, slogan, logo ya da başka bir şey olmayan bir kıyafet almak gitgide daha güç hale geliyor. Hepimiz yürüyen birer billboard haline geldik. Artık ülkede kimse kendi özgün tarzına sahip değil, hep birilerini, bir trendi takip ve taklit halindeyiz. Amerika, kendi çöküşüne aktif olarak katılımda bulunan, itaatkar tüketiciler ülkesi haline geldi.”

Kapsül gardırop kullanan ünlülerin yoğun hayatları içinde neden bu tarzı tercih ettiklerini anlamak zor değil. Peki siz kendi kapsül koleksiyonunuzu oluşturarak kıyafetlerinize ve yaşamınıza sadeliği getirebilir misiniz? Kapsül gardırop kullanmanın faydaları nelerdir? Bu soruların cevabını ve kapsül gardırop akımının detaylarını merak ediyorsanız Kapsül Gardırop Nedir ve Nasıl Hazırlanır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Öleceğini hatırlamak, kaybedecek bir şeylerin olduğunu düşündüren tuzaktan kurtulmanın en kolay yoludur. Zaten çıplaksın.

-Steve Jobs

İlginizi çekebilir

1 Yorum

 1. İbrahim Bey selamlar,
  Blogunuz çok faydalı ve günümüz vahşi kapitalist düzenine karşı adeta baş kaldırır nitelikte. Bir anımı sizlerle paylaşmak isterim.

  2018 yılında kapsül gardrobu hayata geçirerek aynı tarz ve renkte 3 adet pantalon 5 adet gömlek, 2 çift ayakkabı alarak her gün aynı tipte giyinmeye başlamıştım. Bu şekilde tam 5 ay sürdürdüm. Bu süreçte sabahları nasıl kombin yapsam derdinden kurtulup zaman kazanıyor ve stres yaşamıyordum. Her şey benim için çok iyi noktadaydı. Lakin iş ortamında kendime yakın bir arkadaşımdan duyduğuma göre iş yerindekilerin nazarında durum öyle olmamıştı; Hakkımda zevksizlikten tutun her gün aynı gömleği ve pantalonu giydiğime kadar bir sürü dedikodu yapmışlardı 🙂 Yani ben her gün duş alıyor, parfümümü, deodorantımı kullanıyor ve temiz çamaşır giyiniyor olmama rağmen çevremin gözünde aynı pantalonu gömleği ve ayakkabıyı giyiyor ve kokma riski ile karşı karşıyaydım. Tabi bir gün bir başkası hakkında dedikodu yaparlerken kapsül gardrop hakkında bilgi verdim. Hakkında yorum yaptıkları insanın belki de bu şekilde sadeleşme yoluna gitmiş olabileceklerini hatta benim de bu süreçten geçtiğimi belirttim. Ama tabi insanlar tıpkı blogta bahsettiğiniz gibi tüketim canavarının etkisinde olduklarından bu konuya pek duyar göstermediler.

  Şimdi ben Acun gibi ünlü olup her gün siyah tişört ile işe gelseydim kimse bunu yadırgamaz ve şunu derdi; “Adam zaten zengin her gün aynı kıyafeti giyse ne olur” ya da “Ne giydiğinin önemi yok adam Acun. ”

  Demem o ki bu gibi akımları hayata geçirmek de sade vatandaşlar açısından zor. Sonuç; ben benzer tipte kıyafetler seçerek kombin yapmaya başladım. Misal; bej, beyaz, açık gri, açık sarı gibi birbirine yakın gömlekler ile açık kahve, orta kahve, gri, antrasit, nil yeşili gibi renkte pantalonlar alarak kombinledim.

  Kapsül gardrop kullanıp da çevresi tarafından alaycı bakışlara maruz kalan insanlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir