Kapsül Gardrop Nedir?

Kendi kapsül gardrop deneyimlerimden bahsetmeden önce kapsül gardrop ya da kapsül koleksiyon nedir, kimler, neden, nasıl uygulayabilir biraz bunun üzerine konuşalım istiyorum.

Kapsül Gardrop Ne Demek?

Kapsül Gardrop terimi ilk defa Susie Faux tarafından 1970li yıllarda kullanıldı. Londra’da Wardrobe adında bir butik işleten Faux’a göre modası geçmeyen bir kaç parça temel kıyafetin -etek, pantolon, ceket gibi- sezonluk parçalarla kombini kapsül gardrobun temelini oluşturuyordu. Daha sonra Amerikalı tasarımcı Donna Karan’ın iş kadınları için tasarladığı “7 Easy Pieces” koleksiyonu kapsül gardrop akımının daha geniş kitlelerle buluşmasına sebep oldu.

Günümüzde kapsül gardrop pek çok ünlü ismin de uyguladığı bir stil geleneği haline geldi. Temel olarak kullanılabilirliğin öne çıktığı bu akım az sayıda kıyafet ile sade bir giyim anlayışını ifade ediyor.

Kimler Kapsül Gardrop Kullanmalı?

Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Barack Obama, Drew Barrymore, Christopher Nolan, Cem Yılmaz ve Acun Ilıcalı bu akımı takip eden ünlülerden sadece bazıları. Kapsül gardrobu tercih etmek için Birleşik Devletler başkanı yada ünlü biri olmanıza gerek yok. Aşağıdaki listede size uyan 3 veya daha fazla madde görüyorsanız dolabınızı sadeleştirmek daha stressiz bir günlük yaşam ve özgür bir tarz için aradığınız çözüm olabilir.

 • Dolabınızda çok sayıda kullanmadığınız kıyafetiniz varsa
 • Beden, vucüt tipi ve tarzınıza uymayan kıyafetlerinizi hala saklıyorsanız
 • Eskidiği için kullanmayı tercih etmediğiniz kıyafetleriniz varsa
 • Evden çıkarken kıyafet seçmek için fazla vakit harcadığınızı düşünüyorsanız
 • Kıyafet alışverişi için gereğinden fazla para harcıyorsanız
 • Giydikleriniz ve tarzınız sizi mutlu etmiyorsa
 • Kendiniz için değil başkaları için giyiniyorsanız
 • Kendinizi ifade eden zamansız bir stil yaratmak istiyorsanız
 • Daha az stres, daha fazla enerji hedefliyorsanız
 • Kıyafet seçimlerinizin sizin değil modanın kontrolünde olduğunu düşünüyorsanız
 • Odanızdaki ayakkabı ve aksesuar dağınıklığından kurtulmak istiyorsanız

Neden Kapsül Gardrop?

 1. Daha az ve daha verimli kararlar. Yukarıdaki isimlerle yapılan yapılan röportajlara bakacak olursanız kapsül gardrobun faydaları konusunda ortak kanı olarak daha az karar vermek ve daha kolay kıyafet seçiminin öne çıktığını göreceksiniz. Her gün Obama ya da Mark Zuckerberg kadar önemli kararlar vermediğinizi düşünebilirsiniz fakat yanılıyorsunuz. Hepimiz gün içinde kendi yaşamımıza yön verecek kararlar alıyoruz, her seferde bir karar olmak üzere.
 2. Zaman tasarrufu. Seçenek bolluğu arasında boğulmamak size daha hızlı hazırlanma imkanı verecek ve daha fazla zamana sahip olacaksınız. Ayna karşısında geçirdiğiniz zamanın sizi mutlu edip etmediğini bir düşünün.
 3. Daha az stres. Kendi stilinizi yarattığınızda ve bunu yaşam tarzı olarak benimsediğinizde kendinizle daha barışık olduğunuzu göreceksiniz. Başkaları için giyinmekten vazgeçip sizi mutlu eden yaşam tarzı ve kıyafetlere odaklanmak stres seviyenizi aşağı çekecek.
 4. Daha fazla enerji. Düzenli bir gardrop sayesinde alışveriş, kıyafet seçimi ve çamaşırlarınızı düzenlemek, yıkamak için harcadığınız enerjinin büyük bir kısmı daha faydalı yerlere yönlendirmek için sizinle kalacak. Kendi başına kapsül koleksiyonun bile bir enerji ve mutluluk kaynağı olabileceğini kıyafet dolabınızın karşısına geçip bakınca anlayacaksınız.
 5. Bütçenizi sadeleştirir. Satın alarak yakalamaya çalıştığınız mutluluk size acı olarak geri dönüyor. Kredi kartı kullanarak bu acıyı ertelemeniz de maalesef işe yaramıyor. Daha düzenli ve bilinçli yapacağınız kıyafet, takı vb. alışverişi bütçenize de çok iyi gelecek. Alışkanlıklarınızı değiştirmeye başladığınızda cebinizde kalan paraya şaşıracaksınız. Hiç giymediğiniz kıyafetler için harcadığınız parayı kendinize yatırım yapmak için kullanabilirsiniz.
Kapsül Gardrop Nasıl Hazırlanır

Kapsül Gardrop Nasıl Hazırlanır?

Neden sorusundan sonra en önemlisi nasıl olacak sorusu. Kapsül gardrobun size uygun olabileceği ve sadeleşmenize yardımcı olabileceğini düşünüyorsunuz fakat nasıl bir gardrop hazırlayacaksınız, dolabınızdan neleri eksilteceksiniz, hangi kurallara uyacaksınız bilmiyorsunuz. Açıkçası kapsül gardropla ilgili herhangi bir kural ve zorunluluk yok. Sadeleşme ile ilgili sürekli vurguladığım gibi kendinize herhangi bir kısıtlama uygulamak zorunda değilsiniz. Project 333 gibi 33 kıyafet seçip 3 ayınızı bunlarla geçirmek zorunda değilsiniz. Bir sayı veyahut kurallar belirlemenin ilerlemenize yardımcı olacağını hissediyorsanız kendi sayınızı ve kurallarınızı belirleyebilirsiniz. Doğru reçeteyi uygulamak için kendinizi değerlendirmeniz ve kendinize en uygun yöntemi seçmenizi tavsiye ediyorum. Ben adım adım sadeleşmeyi ve kıyafetlerimi parça parça düzenlemeyi uygun gördüm ve bu şekilde ilerledim. En kalabalık grup olan t-shirtlerden başlayıp aşağı doğru ilerledim. İhtiyaç hissettiğim yerde kapsül koleksiyonumda tekrar düzenleme yaptım. Eğer vakit ayırabileceğinizi ve keskin bir geçişe uyum sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız gardrobunuzu bir oturuşta düzenlemek de faydalı olabilir. Kimler kapsül gardrop kullanmalı kısmındaki maddeleri gözden geçirerek hedeflerinizi bir düşünün. Kapsül gardroptan beklentinizi ve toptan bir değişime hazır olup olmadığınızı değerlendirin. Şimdi hazırsanız gardrobunuzu düzenlemek için kullanabileceğiniz bir kaç taktiği listeleyelim.

Kapsül Gardrobunuzu Oluşturmak İçin

 • Öncelikle kapsül gardrobunuzu hangi dönemlerde düzenleyeceğinize karar verin. Özellikle kadınlar dolaplarını düzenlerken 3 veya 6 aylık sezonlar şeklinde farklı zaman dilimleri belirleyip, sezon sonlarında gardroplarını tekrar düzenlemeyi seçiyorlar.
 • Kapsül gardrobunuzu oluştururken bir sayıya bağlı kalıp kalmayacağınıza karar verin. Daha önce bahsettiğim gibi bu bir zorunluluk değil fakat değerlendirme yaparken daha objektif kararlar vermenize yardımcı olabilir. Bunu giyerim, bu da kalsın derken çok az ilerleme kaydedebiliyorsunuz. Fakat bir sayı belirlediğinizde bu sayıya ulaşmak ve orada kalmak için daha objektif bir değerlendirme yapıp gerçekten ihtiyacınız olanları seçmek için daha fazla sebebiniz oluyor.
 • Kendi hedeflerinizi belirlediyseniz ilk iş mevcut kıyafetlerinizi elden geçirmek olacak. Gardrobunuzdakileri hızlı bir şekilde elden geçirin. Uzun süredir giymediğiniz, vücut tipinize ve bedeninize uygun olmayan, hediye geldiği için atamadığınız, çok eskidiği için giymediğiniz, anısı olduğu için ayrılamadığınız kıyafetleri hiç düşünmeden bir kenara ayırın. İşin en zor kısımlarından biri burası aslında. Bu parçaların çoğunu ayrılmak zor olduğu için gardrobunuzda tutuyorsunuz. Ama ikinci bir kere düşünmeden önce şunu yapın; geri kalan kıyafetlerinize bir dönüp bakın ve hala ihtiyacınızdan fazla kıyafete sahip olup olmadığınızı görün. Kapsül gardrobunu oluşturduğumuz çoğu arkadaşım yeterince ayıklayamadığını ve hala fazla eşyası olduğunu söylüyor. Bu durumda ilk ayırdığınız grubun en önce vazgeçmeniz gerekenler olduğunu da anlayacaksınız.
 • Kalan kıyafetlerinizi gözden geçirip kapsül gardrobunuzu oluşturma kısmına geliyoruz. Bunun için öncelikle stilinizi, iş yaşamınızı ve günlük yaşamınızı düşünün. İş yaşamında uymanız gereken kurallar var mı yoksa daha rahat kıyafetleri tercih edebiliyor musunuz? Günlük yaşamınızda hangi tarzda giyinmeyi seviyorsunuz? Hangi renkleri giymek sizi daha çok mutlu ediyor? Bunlara karar verdikten sonra tarzınız için temelleri oluşturmuş olacaksınız.
 • Oluşturduğunuz temeller çerçevesinde elinizdeki kıyafetleri tekrar değerlendirin. Eğer eksikleriniz varsa bunların bir listesini çıkarın. İhtiyacınız olan parçaları hangi kıyafetlerinizle kombinleyebileceğinizi ve nerede kullanmayı düşündüğünüzü not edin ve alışverişe çıkmak için acele etmeyin.
 • Gardrobunuzu oluştururken basic kıyafetleri ve rahat kombinleyebileceğiniz temel renkleri dahil etmeyi ihmal etmeyin.
 • Kapsül gardrobunuz için oluşturduğunuz taslağı minimumda tutmaya çalışın. Kendinize denemek için bir süre belirleyin. Örneğin bu 10 günlük deneme süresinin sonunda eksik hissettiğiniz yada sizi mutlu etmeyen kısımlar varsa bunları tekrar gözden geçirin. İlk düzenlemelerinizi yaptıktan ve bir mevsimi geçirdikten sonra kendi kapsül gardrop anlayışınızı geliştirmeniz ve buna uygun hareket etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Kapsül gardrobunuzu oluştururken izlemeniz gereken adımları temel olarak listelemeye çalıştım. Kadın ve erkek için kapsül gardrop hazırlama ile ilgili daha ayrıntılı rehberleri ilerleyen günlerde yayınlayacağım. Sizin de yukarıdaki düşüncelere eklemek istediğiniz varsa yorumlarda belirtebilir yada bana mesaj olarak ulaştırabilirsiniz. Kapsül gardrop oluşturma ile ilgili rehberlerde farklı stiller ve hali hazırda kapsül gardrop kullananların görüşlerine de yer vereceğim. Bu yazılara katkıda bulunmak ve gardrobunuzla ilgili deneyimleri paylaşmak isterseniz bana İletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Günlük yaşamınızın büyük bir parçasını oluşturan kıyafetlerinizi düzenlemek için ilk adımı attıysanız size bol şans diliyorum. Umarım daha özgür, sağlıklı ve mutlu olma yolunda bu ilk yazımız size yardımcı olmuştur.

Kapsül Gardropla ilgili diğer yazılarımızı okumak için:

Kapsül Gardrop Kullanan Ünlüler

Karar Yorgunluğu Nedir?

İlginizi çekebilir

4 yorum

  1. Merhaba Göksel, kendi deneyimlerimle ve sizin isteklerinizle paralel olarak yazmaya devam ediyorum. Desteğiniz için teşekkür ederim. Daha çok görmek istediğiniz konular var ise iletişim bölümünden bana iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir