Minimalizm Bir Yalan Mı?

Yaygın bilinen biçimiyle minimalizm bir sanat akımı ya da az eşya ile yaşama hali olarak tanımlanıyor. Peki minimalizm sadece bundan mı ibaret? Gazetelerde gözdüğümüz sırt çantasındaki 30 parça ile dünyayı dolaşanlar minimalist ise biz neyiz? Minimalist evler Instagram’da ve Pinterest’te gördüğümüz beyaz evlerden mi ibaret? Minimalistler hiç alışveriş yapmaz mı? Minimalist olmak için gerekenler nedir ve nasıl minimalist olunur?

Minimalizm Hayali

Tüm bu sorular aslında minimalizmi gözümüzde -büyüttüğümüzün- bir işareti. Bunun başlıca sebebi de medyada karşımıza çıkan haberler. Medyanın bu popüler konuyu clickbait (tık tuzağı) olarak kullanmasının basit bir sebebi var. Göze ve kulağa çok güzel gelen bu hikayeler, görseller hepimizin uzaktan bakıp iç geçirdiği ama bir türlü de cesaret edemediği masallar olarak kalmaya çok müsait. Böyle oldukça da medya bizi yanlış yönlendirmeye, minimalizm üzerinden prim yapmaya devam edecek gibi görünüyor.

Konu minimalizm olunca medyanın kullanmayı çok sevdiği 3 başlık var.

  • Minimalist genç/çift/aile ve inanılmaz sade yaşantıları
  • Minimalist ev, eşya, poster, araba, reklam tasarımları
  • Minimalist yaşam için hemen yapmanız gereken 20 şey

Eğer minimalizmle ilgili karşılaştığınız hikayeler bu başlıkların dışına çıkmıyorsa minimalizmin gerçekleşmesi zor bir hayal, bir yalan olduğunu düşünmeniz çok normal. Çünkü ani bir kırılma yaşayıp tüm gardrobunu bağışladıktan sonra dünya turuna çıkan 20 yaşındaki gencin hikayesi size çok uzak ve belki de abartı gelebilir. Fakat minimalizm bundan ibaret değil. Dünya üzerinde bu fikri benimseyen ve sadeleşerek daha fazlasına sahip olabileceğine inanan insan sayısı çok fazla. Bu ekstrem örnekler sizi yanıltmasın.

Minimalizm ve sadeciliğin temelinde birden fazla fikir ve motivasyon var. Fakat temel kural her zaman işlevselliği ve ihtiyaçlarımızı ön plana almak. Daha rafine bir hayat yaşamak için gardrobunuzu boşaltmanıza gerek yok, yıllardır giymediğiniz bir kıyafetinizden kurtulmanız da sizi yeterince hafifletebilir. Evinizden hiçbir eşya atmanıza gerek yok, sadece basit bir kategorilendirme ve kullanımınıza göre yaptığınız bir düzenleme de günlük yaşamınızı çok kolaylaştırabilir. Arkadaşlarınızı ve eğlenceyi hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok, size yük olan ve sizi iyi hissettirmeyen bir arkadaşınızın olduğunun farkına varmanız ve bunu sorgulamanız bile daha sade bir yaşam için atılmış bir adım.

Minimalizmi kullanarak sadeleşmek bir yalan değil. Minimalizm kitabı, kuralları ve sınırları olan bir zorunluluk da değil. Herkesin sadeleşme anlayışı ve uygulaması farklı olabilir. Sadecilik sizin için uygun bir fikir mi ya da nasıl yapabilirim diye merak ediyorsanız bu sayfalarda aradıklarınıza cevap olacak bir kaç öneri bulabilirsiniz.

Minimalizm Alıntı - Mevlana Celaleddin Rumi

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir