Minimalizm ile Kendinize Zaman Ayırmanın 5 Yolu

Günlük hayatlarımız gürültüyle doldu ve her geçen gün bu gürültüyü azaltmak daha da zorlaşıyor.

Kendi başımıza olmanın keyfini sürdüğümüz alanlar bile kuşatıldı. Hava limanının bekleme odasında monitörlerle gözümüze sokulmaya çalışılan reklamlar, market sırasında beklerken kafamıza sokulmaya çalışılan kötü müzikler ve hatta kitapçılarda (en azından geriye kalan bir kaç tanesinde) çevremizi saran reklam sloganları ve görsel dağınıklık bizi asla yalnız bırakmıyor.

Sözde kontrolümüz dahilinde olan ortamlarda ise durum daha fena: televizyonlarımız, internet bağlantılarımız, akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve sonsuz teknik “ilerlememiz” uyanık olan her anımızın şirketlere pazarlanması için bir araç haline geldi.

Genellikle gürültü kaçınılmaz, dönüşü olmayan ve ezici bir ağırlığın altında kalmamıza sebep oluyor. Bundan kaçınmanın tek yolu yatağınıza yatıp uyumak gibi gözüküyor. (Rüyalarımızı da işgal etmediklerini varsayarsak.)

Fakat iyi haberler de var: Gürültüyü azaltabiliriz. Bu kolay değil ve belli bir farkındalık gerektiriyor, ancak bunu başarmak mümkün. Bu bizim seçimimiz.

Kendinize Zaman Ayırın

Kaotik zamanlarda kendimize bir alan yaratmanın en az beş yolunu buldum.

  1. Erken uyanın. Uyanmak için kendinize vakit verin. Acele etmeyin. Düşünün. Sabahları dikkat dağıtıcı olmayan sessiz bir odada yazıyorum. Televizyon yok, radyo yok, saat yok, gürültü yok: sadece ben, düşüncelerim ve sayfadaki kelimeler.
  2. Okumak için bir zaman planlayın. Okumayı seviyorum, özellikle kurgu eserleri. Bu benim için kendi yalnızlığımı keşfetmenin bir yolu: sadece ben, düşüncelerim ve sayfadaki karakterler.
  3. Yürüyüşe çıkın. Ben her zaman yürüyorum. Yürümek, düşüncelerime ve duygularıma hakim olmak için kesintisiz bir zaman yaratıyor. Kendim için kullanabileceğim bir alan açıyor. On beş dakikalık bir yürüyüş olsa bile, zaman ayırmaya değer: sadece ben, düşüncelerim ve gökyüzünün altındaki şehir ışıkları.
  4. Egzersiz yapın. Her gün egzersiz yaparım. Bazen spor salonuna giderim. Bazen parkta şınav, squat ve mekik çekerim. Ne yaparsam yapayım, yalnız başıma yapma fırsatım var: sadece ben, düşüncelerim ve hareket halindeki bedenim.
  5. Dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun. İlk bakışta kolay gözüküyor, fakat bugünlerde o kadar da kolay bulunmuyor. Ancak, cep telefonunuzu bir süreliğine kapatmaya, televizyonunuzu bırakmaya, bir ay boyunca interneti iptal etmeye, saatinizden kurtulmaya, e-posta ve sosyal ağları günde yalnızca bir kez kontrol etmeye ve dikkat dağıtıcı rahatsızlıkları gidermek için başka yollar bulmaya çalışabilirsiniz. Ben denedim ve muhteşem sonuçlar aldım: sadece ben, düşüncelerim ve daha anlamlı bir hayat.

Bu yazının orijinali Joshua Fields Millburn tarafından yazılmış ve TheMinimalists.com adresinde yayınlanmıştır. Türkçe’ye çevirisi Şamil Kahraman tarafından Sadecilik.com için yapılmıştır.

The Minimalists’e ait diğer çevirileri okumak için the minimalists etiketine ya da tüm çeviri kaynakları incelemek için Çeviri kategorisine göz atabilirsiniz.

Kaynak: theminimalists.com/solitude

İlginizi çekebilir

1 Yorum

  1. Olabildiğince sadeciyim diyerek, alan yaratmanın 6. yolunu da ben önereyim; 15- 20 dakika meditasyon yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir