Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un “the minimalists” blogu minimalizme dair takip ettiğim başlıca yabancı kaynaklardan. Joshua ve Ryan iki çocukluk arkadaşı. 30’lu yaşlara yaklaşırken her ikisi de hayatlarında bir dönüm noktasına yaklaşıyor. Joshua aynı ay içerisinde annesini kaybediyor ve evliliği son buluyor. İçinde bulunduğu dönemde pek ne yapacağını bilemeyen Joshua’ya Twitter’da gördüğü bir tweet rehberlik ediyor. Bir başka gezgin ve minimalist olan Colin Wright’ın attığı tweet ile minimalizmi keşfeden Joshua daha fazla araştırmaya ve uygulamaya başladıkça hayatındaki değişimleri görüyor. Yakın arkadaşı olan Ryan Joshua’daki bu değişimi farkedip mutluluğunun sebebini sorduğunda ikilinin omuz omuza devam ettiği minimalizm yolculuğu başlamış oluyor. Colin’in de tavsiyesiyle 2010 yılında the minimalists adlı websitelerinde minimalizm hakkında yazmaya başlıyorlar. 2011 yılında çalıştıkları kurumsal şirketten ayrılıp minimalizm üzerine yazmaya odaklanıyor ve ilk kitapları Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam kitabını çıkarıyorlar. 2016 yılında ise “Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel” adlı minimalizm belgeselleri sinemada gösterime giriyor.

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Bir Yolculuk Hikayesi: Minimalizm Belgeseli

Joshua ve Ryan’ın minimalizm belgeseli aslında bir yolculuk hikayesi. İkili belgesel boyunca hem kendi içsel yolculuklarını anlatıyor hem de Amerika’nın farklı yerlerinde gerçekleştirdikleri etkinliklerden kesitler paylaşıyor. Belgesel boyunca “%10 Daha Mutlu” kitabının yazarı Dan Harris, “zen habits” blogunun sahibi Leo Babauta, “Becoming Minimalist” blogunun sahibi Joshua Becker ve gezgin AJ Leon’dan kendi hikayelerini ve bakış açılarını da dinleme şansımız oluyor. Yer yer uzman bilim insanlarının da görüşlerine de yer verilen belgeselde tüketim çılgınlığı ve reklamların bugün sahip olduğumuz yaşam tarzı üzerindeki etkileri gayet güzel bir dille açıklanıyor.

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel hem yurtdışında hem de ülkemizde yarattığı farkındalık ile pek çok kişinin minimalizmi bir yaşam tarzı olarak keşfetmesi ve yolculuğuna başlamasına ön ayak olmuş bir yapım. Minimalizm adına dolu dolu bir eser olmasa da pek çok insanın hayatına küçük bir bakış atmamızı ve sorgulamaya başlamamızı sağlıyor. Umarım minimalizm belgeseli denildiğinde akla gelecek daha kapsamlı belgeseller de bu yapımın açtığı yolda ilerleyerek minimalizmi merak eden kitlelere daha tatmin edici bir içerik sağlar.

Belgeseli Türkçe altyazılı olarak Netflix’ten izleyebilirsiniz. iTunes, Playstore ya da Amazon gibi platformlardan da satın alabiliyor ve kiralayabiliyorsunuz fakat buralarda Türkçe altyazı seçeneği olduğundan emin değilim.

Eğer bu platformlarda üyeliğiniz yoksa altta da belgeselin Türkçe altyazılı halini bulabilirsiniz. Altyazıları aktif hale getirmek için sağ alttaki ayarlar butonuna tıklayıp altyazılardan Türkçe’yi seçmelisiniz.

Belgesel telif hakları sebebiyle Youtube’dan kaldırıldığı için sadece şu anda maalesef fragmanını paylaşabiliyoruz.

Güncelleme (18 Haziran 2020) : Belgeselin yeni bir yüklemesini aşağıya ekledim, fakat telif hakları sebebi ile yine kaldırılması muhtemel.

Yazımızı Joshua ve Ryan’ın podcastlerini kapatırken kullandığı ünlü sloganları ile bitirelim biz de. Belgesel hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

İnsanları sevin ve eşyaları kullanın, çünkü tam tersi asla işe yaramaz.

-the minimalists

Güncelleme: the minimalist ekibinin yazdığı Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam kitabı da Türkçe’ye çevirilerek raflarda yerini aldı. Bilgi almak ve satın alabileceğiniz yerleri öğrenmek için Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam Kitabı Raflarda yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir