Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam Kitabı Raflarda

Daha önce “Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel” yazımızda the minimalists’in minimalizm belgeselinden bahsetmiştik. Yine aynı ekibin “Minimalism: Live a Meaningful Life” adlı kitabı 2011’de İngilizce olarak basılmıştı. Kısa bir süre önce de Eksik Parça Yayınevi tarafından Türkçe basımı yayınlandı ve Türkçe minimalizm kitaplarına bir yenisi eklenmiş oldu. Kitabın çevirmenliğini Hülya Key, editörlüğünü ise Gözde Döneli yapmış. İngilizce halini internette kısaca inceleme fırsatım olmuştu fakat okumaya fırsat bulamamıştım, Türkçe basımını görünce hemen sipariş verdim.

Yurtdışında çok satanlarda bulunan bu kitabın ancak 7 yıl sonra dilimizde basılması biraz üzücü. Minimalizm belgeselinin Netflix’e Türkçe altyazılı olarak eklenmesiyle minimalizm farkındalığı ülkemizde biraz ivme kazandı. Kitabın basılabilmesi için şartların olgunlaşmasında bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum. Ekibin 2014’te çıkan “Everything That Remains: A Memoir by The Minimalists” ve 2015’te çıkan “Essential: Essays by The Minimalists” adlı iki kitabı daha bulunuyor. Umarım bu kitabın satışları güzel gider ve kısa süre içerisinde diğer kitaplar da ülkemizde raflarda yerini alır. Kitabı okuduktan sonra bir güncelleme ile içeriğinden de bahsedeceğim.

Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam Kitabı

Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam Kitabında Neler Var?

Kitap aslında ekibin ikinci denemesi. İlk yazdıkları kitabın fazla uzun olduğunu düşündükleri için yeniden yazmaya başlamışlar ve ortaya Minimalizm: Anlamlı Bir Yaşam çıkmış. Biz Bu Noktaya Nasıl Geldik?, Sağlık, İlişkiler, Tutkular, Gelişim, Katkı, Birleştirme adında 7 bölümden oluşuyor. Kendimize sormaya pek alışık olmadığımız bir soruyla karşılıyor bizi ilk sayfasında: Gerçekten mutlu musunuz? Kitabın geri kalanı boyunca da bu soruya cevap ararken bakmamız gereken yerlerden bahsediyor. Minimalizm başlıklı bir kitaptan beklediğiniz gibi bir Nasıl Minimalist Olunur? kitabı değil. Yani piyasadaki diğer kitaplardan farklı olarak size şunları şunları yap diye anlatmak yerine the minimalists ekibi bu kitapta bize kendi hikayelerini anlatıyor. Minimalizmin felsefesinin ve bir yaşam tarzı olarak hayatımıza yansımasının tartışıldığı bir kitap daha çok.

Minimalizm Kitabını Nerelerden Satın Alabilirsiniz?

Siz de sipariş vermek isterseniz aşağıda online satın alabileceğiniz bazı adresleri ve fiyatlarını listeliyorum. Fiyatlar günbegün değişiklik gösterebileceği için satın almadan önce kısaca bir karşılaştırma yapmanızda fayda olduğunu da belirtelim.


idefix – Satın Al – 17.59 TL – 11.43 TL
Kitap Yurdu – Satın Al 17.59 TL – 12.30 TL
Hepsi Burada – Satın Al – 17.59 TL – 12.31 TL
D&R – Satın Al 19.00 TL – 12.31 TL
Kitap Seç – Satın Al – 17.59 TL – 12.32 TL
Kidega – Satın Al – 19.00 TL – 13.19 TL

İlginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir